Uszkodzenia moczowodu po usunięciu guza jajnika

Miesiąc temu przeszłam operację ginekologiczną usunięcia guza jajnika z przydatkami po stronie prawej (D27). Dwa dni po zabiegu odczuwałam silne bóle nerki, po wykonaniu CT okazało się, że występuje wodonercze prawostronne. Przekazano mnie na oddział urologiczny. Tam wykonano 3 próby sondowania moczowodu, jednak nieudane. Następnie przekazano mnie do szpitala w Poznaniu, gdzie wykonano zabieg nefrostomii prawostronnej. W czasie około 8 tygodni po tym zabiegu ma sie odbyć zabieg rekonstrukcji moczowodu. Czy według Pana mam szansę na odszkodowanie ze szpitala z tytułu "Błędu lekarskiego"? Moczowód jest uszkodzony, tzn. zmiażdżony przez narzędzie chirurgiczne na długości ok. 10 cm.

Jeśli ma Pani niepodważalne dowody na to, że w sposób ewidentny doszło do uszkodzenia moczowodu w czasie zabiegu operacyjnego to zawsze może Pani domagać się zadośćuczynienia za szkody zdrowotne, z tym uszkodzeniem związane na drodze prawnej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w czasie zabiegu mogły wystąpić ciężkie warunki anatomiczno-techniczne związane z zasięgiem guza jajnika i przydatków, które mogły doprowadzić do nieświadomego uszkodzenia moczowodu przez operatora lub jego asystę. Dlatego według mnie takiego przypadku nie można traktować jako błąd lekarski.