Czy muszę mieć usunięty jajnik?

Mam 50 lat i na lewym jajniku mam torbiel 3-komorową o śr. 2,33 i 1,73 cm z unaczynionymi przegrodami. 15 miesięcy temu miałam operację usunięcia trzonu macicy z prawymi przydatkami i jajowodem lewym. Podczas operacji okazało się, że torbiel jest tak scalona z prawym jajnikiem, że oddzielenie jej groziło krwotokiem. 3 miesiące temu przegrody torbieli nie były unaczynione. Czy ta torbiel jest niebezpieczna i czy trzeba usunąć jajnik?
KOBIETA, 51 LAT 3 tygodnie temu

Szanowna Pani,



dziękuję za zaufanie i podzielenie się swoją historią. Rozumiem, że pojawienie się zmian w obrębie jajnika po operacji może budzić niepokój, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych trudności operacyjnych.



Opis torbieli jako zmiany wielokomorowej z unaczynionymi przegrodami wymaga szczególnej czujności. Takie cechy – choć nie zawsze oznaczają coś groźnego – mogą sugerować konieczność dalszej diagnostyki, by wykluczyć zmiany o charakterze nowotworowym, zwłaszcza u kobiet po menopauzie.



Ważne jest również to, że:



Torbiel uległa zmianie – wcześniej przegrody były nieunaczynione, teraz są. To może świadczyć o aktywności zmiany.



Ma Pani tylko jeden jajnik, co oznacza, że jego stan ma duże znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale i ewentualnej gospodarki hormonalnej (jeśli funkcja jajnika była jeszcze zachowana).





Co warto zrobić teraz?



1. Wykonać badania dodatkowe:



USG dopochwowe przez doświadczonego ginekologa (najlepiej onkologa-ginekologa),



ocenę markerów nowotworowych (szczególnie CA-125, HE4, a także ROMA score, który ocenia ryzyko nowotworu jajnika),



rozważenie rezonansu magnetycznego miednicy mniejszej, jeśli obraz USG nie jest jednoznaczny.







2. Konsultacja ginekologiczna (najlepiej u onkologa-ginekologa):



pozwoli ocenić, czy jest potrzeba operacji oraz w jakim zakresie – np. usunięcie samego jajnika czy też całkowite oczyszczenie jamy brzusznej.









Czy trzeba usunąć jajnik?



Na tym etapie nie da się tego jednoznacznie stwierdzić – decyzja zależy od wyników badań obrazowych i markerów. Unaczynione przegrody mogą, ale nie muszą oznaczać czegoś złego, ale zmiana ich charakteru budzi uzasadnioną ostrożność. Jeśli ryzyko będzie niskie, lekarz może zaproponować dalszą obserwację. Jeśli jednak ryzyko okaże się umiarkowane lub wysokie, usunięcie jajnika będzie najbezpieczniejszym krokiem.



Jeśli będzie Pani potrzebować pomocy przy przygotowaniu się do wizyty u lekarza, chętnie pomogę.



Z serdecznością i wsparciem,

Położna, której możesz zaufać

Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty