Uszkodzenie górnej jedynki

Jakieś 2 lata temu mechenicznie uszkodziła mi sie zdrowa górna jedynka. Po prostu ząb się ukruszył w niewielkim fragmencie. Dentysta naprawił mi poprzez kolokwialnie ujmując dolepienie tego niewielkiego ubytku jednak nie dał gwarancji, że nie trzeba będzie tego co jakiś czas powtarzać. I faktycznie po 2latach to naprawienie sie wykruszylo w calosci. Jak mozna to bardziej trwale naprawić? Ząb jest zdrowy tak jak pozostale i nie chce zadnych implantów, koronek i innych ciał obcych.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Jeśli wyklucza Pani rozwiązania protetyczne takie jak implanty, koronki, licówki, to ciężko będzie doradzić inną, trwalszą metodę. Pozostaje uzupełnienie za pomocą materiału kompozytowego, który niestety może się kruszyć, szczególnie jeśli np. ma Pani wady zgryzu.
Poza tym, jeśli materiał się wykrusza to jest tego jakaś przyczyna, np. choroba okluzyjna, którą należy zlikwidować. Proszę przemyśleć również kwestię rozwiązań protetycznych, które po zastosowaniu nie dają odczucia u pacjenta, że posiada „ciało obce” w jamie ustnej. Licówka to cieniutki (nawet o 0,3 mm grubości) płatek wykonany z porcelany lub kompozytu, który stosuje się właśnie na zębach przednich. Takie leczenie odbuduje ukruszony ząb, poprawi jego kształt, pokryje ewentualne przebarwienia. Licówka jest niewyczuwalna, zapewnia bardzo naturalny i estetyczny efekt, a samo jej założenie nie jest inwazyjne.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nadwrażliwa górna jedynka

Dzień Dobry. Mam problem z górną jedynką prawą. Ząb jest bardzo nadwrażliwy (zimny napój, powietrze gdy wdycham ustami, delikatnie przejadę paznokciem po zębie). Wczoraj byłem u stomatologa, który leczył tego zęba z próchnicy oraz wypełniał ubytek po skruszeniu się delikatnie dołu. Czyli 2 różne sprawy dotyczące jednego zęba . Czy to normalne, że ząb jest nadwrażliwy ?? Dzwoniłem dziś i niby ma to minąć za kilka dni. Po ukruszeniu się zęba był trochę wrażliwy, ale nie aż tak. Co robić ?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

Czesto po założeniu kompozytu wystepuje nadwrazliwosc ale nie tak silna - niestety może się okazać że ubytek był na tyle głęboki że miazga sobie nie poradzi - warto jeszcze poobserwować, włączyć paste na nadwrażliwość - dopiero samoistne dolegliwości bólowe w nocy to mus leczenia kanałowego
Warto tez zglosić problem lekarzowi - ma gabinetowe możliwości walki z nadwrażliwością
Pozdrawiam
Lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Uzbroić się w cierpliwość. Przy ukruszeniu zęba, jeśli doszło do odsłonięcia zębiny, wrażliwość jest normalnym objawem. Można stosować preparaty zmniejszające wrażliwość albo odbudować ukruszoną część zęba.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Cofnięcie górnych jedynek

Witam! Mam pytanie do stomatologa, ortodonty. Moim problemem jest cofnięcie się lekko do tyłu górnych jedynek oraz prawa górna dwójka nachodzi na jedynkę poprzez co wystaje do przodu. Defekt tej dwójki jest bardziej widoczny. Moje pytanie jest takie, czy jest jakaś inna możliwość wyprostowania tych zębów poza aparatem ortodontycznym stałym? Drugim moim problemem jest strzelanie po lewej stronie w szczęce, gdy ją szerzej otwieram. Jaki może być tego powód i jak wygląda leczenie takich wad?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Cofnięcie centralnych siekaczy jest na ogół spowodowane wykoślawieniem stóp. Strzelanie stawu skroniowo-żuchwowego oznacza zwyrodnienie stawu, spowodowane zwykle destabilizacją stawu krzyżowo-biodrowego, wadą postawy i zgryzu. Wymgane jest na ogół w takich przypadkach kompleksowe leczenie wady postawy i zgryzu.

0

Oprócz aparatu stałego mozliwe jest prostowanie zębów za pomocą przezroczystych nakładek, np. Invisalign. Zakładanie aparatu na stałe nie jest wtedy konieczne.
Problem strzelania w stawach to sprawa poważniejsza. Może świadczyć o obecności tzw. choroby okluzyjnej i wymaga szczegółowej diagnostyki. Nieleczenie tego problemu może w przyszłości spowodować wiele poważniejszych problemów (starcia zębów, przemieszczenia zębów, ubytki przyszyjkowe, samoistne bóle zębów i wiele innych).

Pozdrawiam
lek. stom. Wojciech Fąferko
www.dentim.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty