Uzależnienie od jedzenia u 22-latka

Witam. Jestem mężczyzną w wieku 22 lat przy 180 cm wzrostu warzę 125 kg. Jestem uzależniony od jedzenia nie potrafię się opanować. Potrzebuje pomocy już sam nie wiem co robić. Nie akceptuje siebie i mojego wygladu.

Witam! Według BMI (wskaźnika masy ciała) Pana masa ciała w stosunku do wzrostu wskazuje na otyłość. Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji. 2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania. 3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. 4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami. 5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery. 6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek). 7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii). 9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie. 10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Dzień dobry. Poza wprowadzeniem odpowiedniej diety warto by się przyjrzeć przyczynie tego Pańskiego uzależnienia od jedzenia. Skoro sam Pan to tak nazywa, to znaczy, że dostrzega Pan, iż problem jest głębszy. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, odnaleźć sedno sprawy. Np. jakie potrzeby poza głodem zaspokaja Pan jedząc? Co daje Panu uczucie sytości? Co by się stało, gdyby nie miał Pan dostępu do jedzenia przez np. jeden dzień - czy poza głodem czułby Pan coś jeszcze? Pomocna dla pana mogłaby być psychoterapia, są terapeuci, którzy specjalizują się w temacie problemów z jedzeniem. Pozdrawiam