Używanie przyssawek do soczewek

Czy używanie przyssawek do soczewek kontaktowych aby zdjąć je z oka jest bezpieczne? Czy można przyssawką zdjąć soczewkę od razu z tęczówki czy też należy najpierw soczewkę przeciągnąć na białko oka?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, prawidłowo stosowana przyssawka jest bezpieczna dla oka, przed użyciem należy się jednak upewnić, czy na pewno widać soczewkę, aby nie doszło do przyssania spojówki oka.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Używanie przyssawek do soczewek kontaktowych jest bezpieczne, aczkolwiek należy pamiętać, że zwiększa to ryzyko infekcji oraz uszkodzeń soczewek. Proszę pamiętać, że konserwacja przyssawek jest także dość czasochłonna - polega bowiem na myciu z mydłem w ciepłej wodzie (przegotowanej) po każdym użyciu przyssawki i następnym płukaniu solą fizjologiczną lub płynem do pielęgnacji soczewek.