W jaki sposób najlepiej usunąć ten ganglion?

Od około 6 lat mam ganglion na nadgarstku. 2 razy poddałam się zabiegowi, lecz za każdym razem odrósł. Nie chcę trzeciego zabiegu, ponieważ najprawdopodobniej ganglion znowu szybko się odnowi ale niesety doskwiera mi ból nadgarstka który promieniuje aż do łokcia. Czy lepszym wyjściem będzie odessanie płynu z gangliona czy poddanie się kolejnemu zabiegowi licząc, że tym razem nie odrośnie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ganglion jest rodzajem torbieli wypełnionej substancją o konsystencji galarety. Najczęściej powstaje na grzbietowej lub wewnętrznej stronie dłoni, w okolicy nadgarstka. Rzadziej może pojawić się w okolicach stopy lub stawu kolanowego. Początkowo może być miękki i twardnieć z czasem, a niekiedy od początku jest twardy. Ganglion nie jest unerwiony więc nie boli, jednak może uciskać na nerwy, naczynia krwionośne czy ścięgna i przez to powodować ból.

Istnieją trzy główne metody na pozbycie się ganglionu: zabieg chirurgiczny, przekłucie z odessaniem płynu lub rozgniecenie (metoda domowa). Metoda operacyjna jest uważana za najbardziej skuteczną, jednak gangliony bez względu na metodę usunięcia mają tendencję do powracania. Warto wspomnieć, że niekiedy w celu zmniejszenia ryzyka odnowienia torbieli można zaaplikować porcję sterydu do jej wnętrza. Jeżeli w Pani przypadku ganglion po dwóch zabiegach chirurgicznych się znowu pojawi, warto porozmawiać z lekarzem o innych możliwościach leczenia.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wskazania-do-usuniecia-gangliona-na-nadgarstku

Proszę zapoznać się także z artykułem:

https://portal.abczdrowie.pl/ganglion

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.