Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ganglion czyli torbiel galaretowata to podskórny guz nienowotworowy, który jest stosunkowo częstą dolegliwością.

Leczenie gangliona zależne jest od umiejscowienia guza, a także od jego rozmiaru i dolegliwości, jakie powoduje.

Najczęściej stosowane metody nieoperacyjne leczenia gangliona dotyczą zmian niewielkich, niebolesnych i takich, które nie powodują zaburzeń neurologicznych (drętwienie, zaburzenie czucia). Są to orteza lub gips, mające na celu stabilizację stawu i zmniejszenie przeciążenia go, które jest źródłem powstawania torbieli galaretowatej. Można również odessać maź stawową z gangliona i w jej miejsce podać sterydy, mające przyspieszyć gojenie.

Dobre rezultaty może dawać także rehabilitacja, w tym naklejanie tape’ów, ale też zabiegi ultradźwiękami czy laseroterapia, choć te metody pomocne będą przy małych zmianach. Natomiast po zabiegu operacyjnym, wskazane jest stosowanie delikatnego masażu i krioterapii.

Po operacyjne metody leczenia sięga się wówczas, gdy poprzednie zawiodą, a ganglion odrasta lub nieinwazyjne metody nie dają spodziewanych rezultatów. Na ten temat jednak powinna Pani porozmawiać z lekarzem.

Więcej na temat metod usuwania ganglionów w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-ganglionow-co-to-jest-przyczyny-objawy-usuwanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy