W jaki sposób wspierać byłego partnera z depresją?

Szanowna Pani! Książka "Depresja..." dużo mi dała. Miesiąc temu zostawił mnie narzeczony po pięciu latach związku. Podejrzewam,że zmaga się z depresją.Nie chce się leczyć.Mowa jest o tym,żeby wspierać osobę chorą,być z nią,nawet wtedy, gdy kontakt słabnie.Ale jak,gdy ukochana osoba odchodzi i nie ma jak do niej dotrzeć,nie ma kontaktu, nie mieszkamy razem,a nikt nie chce pomóc i udaje, że jest ok.Mówił, że nie chce marnować mi życia,bo z takim człowiekiem to koszmar. Chcę walczyć,ale On milczy.

W głębokiej depresji często następuje spłycenie uczuć i wycofanie z relacji ( w tym tych najbliższych). Podjęcie leczenia jednak (zarówno farmakologicznego jak i psychoterapii) konieczne dla wyzdrowienia. Warto zachęcać i motywować byłego partnera do konsultacji lekarskiej, diagnostyki i- zależnie od tego- dalszych działań w celu poprawy nastroju i funkcjonowania.

Witam, przeżywa Pani trudne chwile z powodu rozstania z narzeczonym, dodatkowo martwi się Pani o niego. Napisała Pani że nie ma z narzeczonym żadnego kontaktu. Proszę się zastanowić czy nie chce Pani skorzystać z konsultacji z psychologiem. Może Pani uzyska w ten sposób pomoc dla siebie i uda się ustalić czy możliwa jest pomoc również da narzeczonego. Aby zastanowić się nad dalszym postępowaniem potrzebna jest dłuższa rozmowa.
https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne
Pozdrawiam serdecznie