W jaki sposób wyregulować poziom TSH?

Dzień dobry, Chciałabym się doradzić w kwestii chorób tarczycy. Ostatnio miałam morfologię, moje wyniki to: - TSH 5,113 ulU/ml (norma 0,38-5,33) - FT3 4,90 pmol/l (3,84-6,59) - FT4 11,89 pmol/l (7,85-14,41) Lekarz polecił mi wykonać dodatkowe badania z krwi, bardziej szczegółowe oraz USG tarczycy. Sugeruje również włączenie Euthyroxu, ponieważ jak na mój wiek (26 lat), poziom TSH powinien być niższy mimo, że jest w normie widełek. Jeśli chodzi o samopoczucie i objawy niedoczynności, nie zauważyłam nic szczególnego. Mam dobre samopoczucie, nie czuję się ciągle przemęczona, bywają gorsze dni jak u każdego, ale to myślę, że w granicach normy. Ogólnie czuję się dobrze. Jedynie z takich objawów choroby mam np. częste uczucie zimna, ale to miałam zawsze i lekarze zakładali, że to że względu na szczupłą sylwetkę. Plus do tego suchość skóry, co wyjaśniałam sobie jedzeniem małej ilości tłuszczów omega, ale nie jestem pewna czy te wnioski są słuszne. Kiedy jadałam więcej takich tłuszczów, wydawało mi się, że skóra nie była taka sucha. Dodam jeszcze, że wyniki poziomu hormonów tarczycy kształtowały się dość różnie na przestrzeni ostatnich lat. Kilka lat temu miałam kłopoty z miesiączkowaniem i chodziłam do ginekologa-endokrynologa. Pani doktor przy okazji zleciła badanie TSH. Wynik TSH 2017 rok 2,720 (0,270-4,200). Dostałam Euthyrox, brałam nie pamiętam dokładnie ile, ale chyba kilka miesięcy. Zażywałam też hormony ze względu na zbyt niski poziom estradiolu. Hormony jednak odstawiłam, gdyż źle się po nich czułam i nie przywróciły miesiączki po odstawieniu. Zadbałam o właściwe odżywianie, spożywanie większych ilości tłuszczów i przywróciłam miesiączkę, to było już kilka lat temu i teraz mam regularny cykl. Pozostałe wyniki to: TSH z 2018 r. 1,84 (0,27-4,20) TSH z 2019 r. 1,141 (0,38-5,33) Wyniki z bieżącego roku napisałam wyżej. Proszę o interpretację wyników i zalecenia. Co może być przyczyną na takie zmiany w wynikach TSH? Czy dieta ma jakiś wpływ na to? Dodam tylko, że w czasie, gdy miałam zaburzenia miesiączkowania sporo się stresowałam i dieta też nie była najlepsza, był czas, że schudłam kilka kg, pomimo już szczupłej sylwetki. Później jednak zadbałam o dietę i ograniczenie stresu, odzyskałam miesiączkę. Czy to też mogli mieć jakiś wpływ? Czy jestem w stanie bez tabletek unormować swoją tarczycę i czy tabletki są konieczne już przez całe życie czy mogą wyregulować poziom TSH i będzie można je odstawić? Z góry dziękuję bardzo za przeczytanie i wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Na podstawie wskazanych wyników badań, można by stwierdzić, że poziom TSH pomimo, że wystąpił w normie referencyjnej mógł okazać się za wysoki dla osoby w Pani wieku.

Istnieje przypuszczenie, że wartość hormonu tarczycy wzrosła na przestrzeni czasu pod wpływem nieodpowiedniej diety, stresu, czy przyjmowanych leków.

Zalecamy rozszerzenie diagnostyki o USG tarczycy oraz oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych anty - TPO oraz anty – Tg. Takie postępowanie pozwoli na dokładniejszą ocenę pracy tarczycy i odnalezienie przyczyny wszelkich nieprawidłowości.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-tsh

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.