W jakim celu wykonuje się wymaz z języka?

moje pytanie jest dośćnietypowe ale jednak co daje wymaz z języka? 100%pweność o tym co się dzieje? czy groźne zmiany wychyci takie jak np zmiany nowotworowe? byłam robiłam i lekarz wykrył tylko jakąś bakterie

Michał Springer

Witam, wymaz z języka to przede wszystkim badanie na obecność bakterii i ich ewentualną lekooporność. Do oceny zmian podejrzanych o nowotworzenie potrzebna jest biopsja. Jeżeli zauważyła Pani u siebie podejrzaną zmianę w jamie ustnej należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który oceni wstępnie charakter zmiany. Pozdrawiam.