Wahania poziomu bHCG a podejrzenie ciąży pozamacicznej

Bardzo proszę eksperta o odpowiedź. W 20 dpo (10 grudnia) zrobiłam badanie beta hcg, wynik wyszedł 182, powtórzyłam badanie po 2 dniach i wynik wyszedł 53 a więc stwierdziłam, że to poronienie a lekarz kazał odstawić duphaston. Po odstawieniu duphastonu przez 4 kolejne dni miałam plamienia i cały czas objawy ciąży więc powtórzyłam badanie beta hcg (po 6 dniach od pierwszego badania tj 16 grudnia) i wynik wyszedł 280. Przeczytałam, że takie wahania najczęściej występują w ciąży pozamacicznej dlat

Niekoniecznie. Zasada jest taka, że gdy betaHCG będzie powyżej 1000, to pęcherzyk ciążowy powinien być widoczny (przy USG) w jamie macicy. Jeśli tak nie jest, można podejrzewać ciążę ektopową.