Wahania wagi, stres i sposoby na przybranie na wadze

Witam. Mam 19 lat i moja waga waha się między 49 a 53kg przy wzroście 173cm. Przez rok czasu schudłam 10kg, nie wiem czy to jest spowodowane szybkim metabolizmem czy może jednak stres. Czy są jakieś sposoby bądź diety na przybranie masy?

Przede wszystkim proszę się wybrać do lekarza i zrobić komplet podstawowych badań, ponieważ utrata 10kg bez stosowania żadnych diet jest niepokojąca.

Witam serdecznie,
Proponuję zrobić na początku badania np na nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku to być może wina niewłaściwej diety: Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Śniadania muszą być spore i bogate w węglowodany złożone. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po duże ilości zdrowych przekąsek: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne. Sól można spożywać jedynie w niewielkich ilościach. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy unikać napoi energetycznych oraz zawierających kofeinę, dużo teiny i innych związków przyspieszających przemianę materii. Nigdy nie sięgać po środki przeczyszczające, pobudzające. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed samym snem warto wypić napar z melisy(działanie uspokajające, zwolni przemianę materii), zjeść łyżkę miodu, wypić szklankę mleka.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel.506225670
Mgr Joanna Wasiluk