Wczesna ciąża a problemy z oddaniem stolca

Dzień dobry. Mam pytanie...co można zrobić ,kiedy jest wczesna ciąża( piąty tydzień) i są kłopoty z wydaleniem stolca. Zaznaczam że parcie jest , ale brak defekacji. Jestem po wypadku komunikacyjnym...uszkodzenie pnia mózgu,paraliż czterokończynowy, śpiączka. 15 lat remu.W jaki sposób(jeśli to możliwe) mogłabym sobie pomóc? Trawienie bez zarzutu, tylko z odbytnicą problem. Dziękuję

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam. Wydaje się, że Pani wcześniejszy wypadek i stan nie powinien mieć wpływu na zaparcia w ciąży (szczególnie jeżeli dotychczas nie występowały). W celu ustalenia diagnozy oraz ewentualnego leczenia najlepiej proszę o kontakt z ginekologiem prowadzącym Pani ciąże. Muszę zaznaczyć, że wiele leków może wpływać teratogennie na płód (powodować wady płodu szczegolnie w I trymestrze) dlatego ważna jest kontrola u lekarza przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia. Ewentualnie polecam zwiększenie ilości błonnika - otręby (plus dużą ilość płynów). Pozdrawiam