Czy Mycoplasma jest groźna w ciąży?

Dzień dobry. Zaraziłam się od córki zapaleniem oskrzeli wywołanym mycoplasma. Jestem obecnie w 31 tc. Lekarz rodzinny na razie zalecił inhalacje i kontrolę w poniedziałek. Chciałam zapytać czy w jakis sposób zagraża to płodowi? Nie mogę znaleźć konkretnych informacji. Z góry dziękuję
KOBIETA, 35 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zapalenie oskrzeli podczas ciąży wymaga szczególnej uwagi i leczenia, aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia matki i rozwijającego się płodu. Leczenie i monitorowanie objawów jest kluczowe, zwłaszcza gdy pojawiają się takie symptomy jak gorączka czy duszności. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich, które mogą obejmować antybiotyki (w przypadku infekcji bakteryjnej), leki przeciwgorączkowe, jak również wprowadzać domowe metody łagodzenia objawów, takie jak odpoczynek, nawadnianie organizmu i inhalacje.

Ryzyko dla płodu zależy od różnych czynników, w tym od stadium ciąży, w jakim dochodzi do zakażenia. W pierwszym trymestrze ciąży może być zwiększone ryzyko wad wrodzonych, podczas gdy w trzecim trymestrze większe ryzyko dotyczy zdrowia matki. Nie stwierdzono jednak bezpośredniego związku między zapaleniem oskrzeli a ryzykiem np. przedwczesnego porodu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/mykoplazma-objawy-zakazenia-diagnostyka-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.