Widoczna policykliczna strefa o wejrzeniu wielotorbielowatym

Mr mojej 14 letniej córki-nie wiem co mam o tym sądzić-zrobione w związku z migreną-w topografii szczytupiramidy skroniowej lewej widoczna policykliczna strefa o wejrzeniu wielotorbielowatym-wym.12x19x13mm,hiperintensywna w sekw.flair izointens. w T1w ze śladowym wzmocnienien na obwodzie sąsiadująca od przodu z jamą Meckela i kanałem tętnicy szyjnej wew.,od tyłu z przednią ścianą kanału słuchow wewn,zmiana ogniskowa wysokobiałkowy uwięźnięty płyn w w lewej kości skroniowej

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest udanie się do neurologa/neurochirurga. Konieczne jest bezpośrednie badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć.

Opis MR sugeruje zmianę o charakterze wysięku w szycie piramidy, może to być tworzący się Ziarniniak cholesterolowy ( cholesterol granuloma) , Perlak ( Cholesteatoma) lub torbiel śluzowa ( Muocele). Torbiele te nie są nowotworami a zmianami związanymi z przewlekłym odczynem zapalnym i /lub zaburzonym odpływem wydzieliny z przestrzeni powietrznych szczytu piramidy.
Powinno się wykonać dodatkowo badanie tomografii komputerowej kości skroniowych ew. podstawy czaszki/głowy w tzw. oknie kostnym by ocenić wpływ zmiany na strukturę kości oraz badanie audiometryczne by ocenić ew. zaburzenia słuchu.
Wszystkie badania tj, MR , TK i badanie słuchu powinien zinterpretować otolaryngolog lub neurochirurg i określić czy konieczne jest leczenie operacyjne oraz określić optymalny sposób dostępu. Część podobych zmian wymaga jedynie okresowych kontroli i wykluczenia powiększania się w części okazuje się iż jest to wariant budowy anatomicznej kości skroniowej .
Zmiany takie operuje się z dostępów przez kość skroniową jak również możliwy jest drenaż z odstępu przeznosowego i przez zatokę klinową.
Podkreślam konieczne jest bandanie pacjenta i ocena przez specjalistę potrafiącego różnicować na podstawie objawów i obrazów MR/TK zmiany okolicy szczytu piramidy.

A skąd Państwo jesteście? Czy można zobaczyć obrazy a nie tylko opis?

Jerzy Bajko neurolog, neurochirurg Czekam na odpowiedź : bajko1@wp.pl