Wieloletnie przyjmowanie leków na padaczkę

Dzien dobry. Czy leki p/padaczkowe należy zmieniać? Chodzi o sytuację w któej kobieta lat ok. 40 przyjmuje te same leki w niewiele zmniejszonej dawce od blisko kilkunastu lat? Czy przyjmowanie leku acard w dużych ilościach oraz palenia papierosów i picia kawy(hektolitrami dziennie) może mieć wpływ na działanie tych leków? Dziękuję

MichaĹ Kurek

Szanowny Panie!
Nie, jeśli terapia jest skuteczna, nie należy jej zmieniać. Palenie papierosów może przyspieszać metabolizm tych leków a co za tym idzie, wymagać większych dawek.
z poważaniem
lek. Michał Kurek