Czy poziom kreatyniny po usunięciu nerki poprawi się?

Witam! 33 lat, jestem 3 miesiące po usunięciu nerki - Carcinoma chromophobicum renis (pT1aN0M0). Jeśli chodzi o nowotwór to wiem, że rokowania są bardzo dobre. Pytanie dotyczy nerki: Czy poziom kreatyniny (130 umol/L - GFR 55 mL/ min) są dobrymi wynikami po nefrektomii, czy te wyniki poprawią się z czasem? Czy istnieje sposób, aby te wyniki polepszyć?

Czy poziom kreatyniny (130 umol/L - GFR 55 mL/ min) są dobrymi wynikami po nefrektomi, czy te wyniki poprawią sie z czasem? - Taki poziom kreatyniny i współczynnik przesączania kłębuszkowego w przypadku funkcjonowania tylko jednej nerki jest prawidłowy. Czy istnieje sposób aby te wyniki polepszyć? - Człowiek z funkcjonującą tylko jedną nerką powinien przestrzegać pewnych zasad. Do nich należą: utrzymywanie znormalizowanego ciśnienia tętniczego, stosowanie diety normobiałkowej i normosodowej, kontrola białkomoczu, czyli dość częste badanie ogólne moczu, unikanie leków nefrotoksycznych (preparaty przeciwbólowe - NLPZ; antybiotyki - aminoglikozydy, penicyliny, cefalosporyny; radiologiczne środki cieniujące, leki cytostatyczne i przeciwwirusowe), unikanie stanu doprowadzającego do odwodnienia organizmu. Osoby z jedną nerką żyją tak samo jak osoby z dwoma nerkami. Jednak zaleca się, aby chorzy prowadzili zdrowszy tryb życia oraz częściej chodzi na wizyty kontrolne do lekarza.