Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznaczają wyniki badań nerki?

Witam, zgłosiłam się do lekarza urologa z lekkim bólem lewej nerki. Nic nie zauważył na USG. Proszę o interpretację wyników badań krwi. Mam 31 lat, jestem kobietą, ważę 52 kg. Badanie robione podczas miesiączki. Morfologia cała w normie, rozmaz met. Schilinga ok - kreatynina 0,56 mg/dl norma 0,50-0,90 eGFR >60 - robiony uproszczonym wzorem MDRD kwas moczowy w normie, CRP norma. Czy mam się zacząć martwić tym wynikiem eGFR? Czy to już utajona niewydolność nerki? Skąd tak niska kreatynina? Dziękuję i pozdrawiam

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie!

Przytoczone wyniki badań są bardzo dobre, eGFR oznaczające przesączanie kłębuszkowe u osób zdrowych oznacza się zwykle jako >60 ml/min. Wynik <60 ml/min pozwala rozpoznać przewlekłą chorobę nerek i wtedy laboratorium dokładnie wylicza jego wartość.

W przypadku kreatyniny istnieje odwrotna proporcjonalność. Oznacza to, że im wynik jest niższy, tym lepiej. Osoby chorujące na przewlekłą chorobę nerek mają kreatyninę powyżej 1.

Reasumując, wyniki Pani badań są bardzo dobre i nie budzą żadnych zastrzeżeń.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy