Jakie jest prawdopodobieństwo, że zaszłam w ciążę przez pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu?

Witam! Od 2 lat biorę tabletki antykoncepcyjne, 2 dni temu zapomniałam wziąć jednej tabletki, był to pierwszy tydzień. Dziś doszło do stosunku bez zabezpieczenia. Wiem, że jest ryzyko bycia w ciąży, poszłam do lekarza i zrobił mi USG dopochwowe i stwierdził, że nie jestem w ciąży, znając wszystkie fakty. Czy jest jednak możliwe wykrycie jakiś zmian ciążowych po 1 dniu?

Witam serdecznie! Wykluczenie ciąży po niezabezpieczonym stosunku możliwe jest dopiero po 2 tygodniach. Wcześniejsze badania (oznaczenia betaHCG w surowicy krwi, test ciążowy, USG) są niemiarodajne. Proszę zauważyć, iż w pierwszej dobie dochodzi do przedostania plemników do bańki jajowodu (najczęstszego miejsca zapłodnienia) i ewentualnego połączenia jednego z komórką jajową. Powstała zygota "wędruje" do jamy macicy kolejnych kilka dni, zwykle 4-5. Później zachodzi proces zagnieżdżania i dalszego rozwoju, co trwa kolejnych kilka dni. W badaniu USG jesteśmy w stanie uwidocznić jedynie rozwijający się zarodek w jamie macicy, jednak nie wcześniej niż 2 tygodnie po zbliżeniu. W obecnej sytuacji, jeżeli zależy Pani na szybkim wykluczeniu ciąży, może się Pani zdecydować na oznaczenie betaHCG. Test z krwi jest najbardziej czułym testem, którego wiarygodne wyniki możemy uzyskać już 8 dni po zbliżeniu. Pozdrawiam