Dlaczego mimo wady wzroku dobrze widzę filmy w 3D?

Witam! Otóż od dzieciństwa mam wadę wzroku prawego oka, lecz okularów nie chciałem nosić. Teraz gdy mam 19 lat zacząłem pracować i wysłano mnie na badania lekarskie (piła tarczowa). Na badaniach pani doktor powiedziała, że nie wypisze mi zdolności bez okularów. Więc na następny dzień wyruszyłem do Vission Express, gdzie badanie wykazało: OP +6,0/-1,0/10°, OL +1,25/-0,5/170°. Okularki dostałem, lecz na to prawe oko i tak nie widzę dobrze. Następnie wróciłem do medycyny pracy, gdzie stwierdzono brak widzenia przestrzennego. I tu jest moje pytanie. Jeżeli nie mam w/w widzenia to dlaczego np. w kinie 3D doskonale widzę efekty?

Witam serdecznie! Widzenie przestrzenne jest wynikiem połączenia skomplikowanych procesów, które wykształcają się w dzieciństwie. Wada wzroku w dzieciństwie (np. zez lub wada wzroku) może zaburzać rozwój połączeń w mózgu, które odpowiadają za widzenie przestrzenne i niestety zbyt późna korekcja wady nie pozwoli na prawidłowe widzenie przestrzenne. U osób z takimi zaburzeniami wykształcają się mechanizmy adaptacyjne, które pozwalają na idealne subiektywne odczuwanie trójwymiarowości (czyli np. nie ma problemów z widzeniem efektów w kinie 3D). Jednak kiedy osoby te przechodzą specjalistyczne testy, okazuje się, że to zastępcze widzenie przestrzenne nie jest wystarczające do dopuszczenia do pracy w określonych warunkach i lekarz medycyny pracy stawia rozpoznanie takie jak u Pana. Pozdrawiam serdecznie