Ryzyko ciąży po zbyt późnym rozpoczęciu nowego opakowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie! Od 6 miesięcy biorę Yasminelle. W niedzielę o 20 powinnam rozpocząć nowe opakowanie, o czym kompletnie zapomniałam. Dzisiaj jest wtorek, i dziś przypomniałam sobie o tabletkach. W panice rano zażyłam dwie. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam. Ostatni stosunek miałam w niedzielę rano. Proszę powiedzieć, czy istnieje ryzyko ciąży i czy biorąc teraz tabletki do końca jestem chroniona przed ciążą. Dziękuję i pozdrawiam!

Witam! W opisanej sytuacji istnieje realne prawdopodobieństwo ciąży w związku z tym, że w ciągu tygodnia poprzedzającego pominięcie tabletki doszło do niezabezpieczonego stosunku. Przyjmując jak najszybciej 2 tabletki postąpiła Pani prawidłowo. Obecnie może Pani dokończyć aktualne opakowanie, ale przed rozpoczęciem następnego opakowania należy wykonać test ciążowy, aby wykluczyć możliwość ciąży (powinien dać już wiarygodny wynik). Do końca opakowania (a co najmniej 7 dni) proponuję stosować dodatkowo prezerwatywę podczas stosunku, z uwagi na możliwość zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej. Wszelkie wątpliwości proponuję skonsultować z lekarzem zlecającym antykoncepcję. Pozdrawiam serdecznie!