Witamina B6: jaką dawkę mogę brać w ciąży?

Witam serdecznie. Czy branie zwiększonej dawki witaminy B6 do 200-300% RDA wpłynie negatywnie na rozwój dziecka w ciąży? Jaką ewentualnie dawkę tej witaminy można przyjmować? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Witamina B6 (pirydoksyna) ma kategorię A czyli w przeprowadzonych badaniach nie wykazano, żeby jego działanie powodowało zwiększenie ryzyka uszkodzenia płodu w pierwszym trymestrze. Dodatkowo w czasie karmienia piersią jest zalecana suplementacja tym składnikiem ponieważ w tym okresie zazwyczaj może występować jego niedobór. Stosowana jest także w czasie ciąży w celu ograniczenia wymiotów u ciężarnych. Pirydoksyna wykorzystywana jest również w leczeniu chorób skóry i błon śluzowych, zapobieganiu oparzeniom, w leczeniu choroby popromiennej, depresji, nerwicach, alkoholiźmie, zespole napięcia przedmiesiączkowego, polineuropatii cukrzycowej, niedokrwistości mikrocytarnej i niedobarwliwej.
Jednak witamina B6 jak i każdy inny suplement dostarczany do organizmu w nadmiernej dawce może spowodować zaburzenia jego funkcjonowania. Stan ten może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego. Dlatego bez wyraźnego zalecenia lekarskiego nie powinno się przyjmować tak dużą dawką.
Pozdrawiam.