Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wodniak jajowodu i laparoskopowe usunięcie jajowodu a planowanie dziecka

Witam.Mam pytanie odnośnie wykrycia u mnie wodniaka jajowodu z prawej strony o wymiarach 4,0x 1,7 cm, lekarz kieruje mnie na laparoskopię w celu potwierdzenia tego w 100% i za razem usunięcia go(odczuwalny ból). Moim zmartwieniem jest to, że starem się już ponad rok z mężem o dziecko mam 27 lat.Lekarz powiedział,że i drugi jajowód lewy może też być do usunięcia w trakcie zabiegu,czy powinnam zgodzić się na usunięcie lewego?boję się że zostanie mi tylko metoda in-vitro.jak mogę się ratować.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców

Ból odczuwany podczas porodu jest bardzo silny. Czasem wręcz nie do zniesienia. Jak sobie z tym radzić? Sposobem na złagodzenie bólu może być masaż pleców.

Niestety wodniaka trzeba koniecznie usunąć. Może być on przyczyną Pani niepowodzeń w zajściu w ciążę. Jeżeli okaże się że po drugiej stronie występuje podobna zmiana trzeba ją również usunąć. Niestety w takiej sytuacji pozostaje procedura in vitro. Miejmy nadzieje że drugi jajowód będzie zdrowy i wszystko będzie dobrze. Życzę powodzenia !!!!

0
Dr n. med. Wojciech Kawiorski
Dr n. med. Wojciech Kawiorski Chirurg

Szanowna Pani. Pani schorzenie jest bardzo problematyczne.
1. Wodniak jest dosyć duży i grozi pęknięciem (zapalenie otrzewnej) - nie ulega wątpliwości, iż trzeba go usunąć.
2. Nic nie wiemy o stronie przeciwnej - lewej.
Moja propozycja - CT lub NMR miednicy z oceną obustronną jajników, jajowodów.
Dopiero wówczas decyzja o laparoskopii - bardzo ciężko obiektywnie jest ocenić jajnik czy jajowód (zdrowy, chory po stronie lewej) w trakcie laparoskopii. Jeżeli nawet zajdzie konieczność resekcji po stronie prawej - pozostaje funkcja zdrowej "części" lewej. Myślę, że od tych badań należy zacząć.
Ponadto, obraz CT lub NMR może wykazać, iż wystarczy (w niektórych przypadkach) wykonać wycięcięcie fragmentu jajowodu z wodniakiem i odtworzenie ciągłości. Wówczas, nie musi się Pani martwić.
Pozdrawiam, w przypadku wątpliwości proszę o kontakt; znany lekarz. wp.pl. lub chirurgkrakow.com.pl
Jeszcze raz Pozdrawiam,W.K

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy