Czy mogę zajść w ciążę z wodniakiem jajowodu?

Witam na ostatniej wizycie u lekarza, wykryto u mnie wodniaka jajowodu o wymiarach 7 milimetrów. Proszę mi powiedzieć czy mam szanse na zajście w ciąże w sposób naturalny przy prawidłowo działającym jajowodzie po 2 stronie(wodniak jest w lewej stronie) czy zostaje mi tylko in vitro?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wodniak jajowodu nie wyklucza zajścia w ciążę, choć może utrudniać starania. Zdarza się, że z jego powodu dochodzi do ciąży pozamacicznej lub poronienia. Jeśli tak się dzieje, leczy się go chirurgicznie, najczęściej laparoskopowo. Podczas zabiegu usuwa się wodniaka z fragmentem jajowodu, który w późniejszym czasie można zrekonstruować.

Zdarza się, że podczas operacji występuje konieczność usunięcia całego jajowodu. Mimo to kobieta nadal ma szanse na zajście w ciążę w naturalny sposób. Dopiero usunięcie obu jajowodów przekreśla tę szansę.

Wodniak jajowodu to najczęściej konsekwencja endometriozy, zapalenia przydatków lub efekt przebytych wielokrotnie infekcji (zarówno infekcji intymnych, jak i tych występujących wewnątrz organizmu).

Pytania o wodniaka pojawiały się już w naszym serwisie. Oto kilka z nich: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodniak-jajowodu-prawego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szanse-na-ciaze-po-usunieciu-wodniaka-wraz-z-jajowodem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodniak-jajowodu-a-szanse-na-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.