Czy jest jednak szansa na donoszenie ciąży?

Dzień dobry. Mam endometriozę, lekarze nie dawali szans na naturalne zajście w ciążę. 3 msc po odstawieniu leków na Endo 2 piękne kreski na teście ciążowym. Po 1 USG nie było widać jeszcze nic w macicy, beta wynosiła 568. Po 2 usg jest w macicy pęcherzyk, ale pani doktor zauważyła też coś w jajowodzie. Ma podejrzenie że jestem w ciąży wewnątrzmacicznej i pozamacicznej. Czy to możliwe? Czy jest szansa żebym donosiła te prawidłową ciążę? Czy usuną mi cały jajowód?
KOBIETA, 26 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje coś takiego, jak ciąża heterotopowa – to sytuacja, w której kobieta jest zarówno w ciąży wewnątrzmacicznej, jak i pozamacicznej. Taka ciąża występuje jednak bardzo rzadko i zdaniem naszej ekspertki najczęściej w przypadkach, w których zastosowano zapłodnienie pozaustrojowe.

Gdyby jednak okazało się, że naprawdę jest Pani w ciąży heterotopowej, to istnieje szansa na donoszenie prawidłowej ciąży. Konieczna jest jednak szybka interwencja i usunięcie ciąży pozamacicznej. Może się również zdarzyć, że konieczne będzie usunięcie całego jajowodu, ale o tym zadecyduje już lekarz. Proszę być pod stałą opieką ginekologa.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami innych użytkowniczek:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-byc-w-dwoch-ciazach-jednoczesnie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-prawdopodobienstwo-wystapienia-konfliktu-serologicznego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.