Obustronne wodniaki jajowodów

Jestem 32-letnią kobietą. Po wykonanym HSG stwierdzono" po lewej i prawej stronie poszerzenie jajowodów w części bańkowej, bez wypływania kontrastu do jamy otrzewnowej (obustronne wodniaki jajowodów)" Moje pytanie jest następujące: czy istnieje jeszcze dla mnie szansa na zajście w ciążę naturalnym sposobem i czy wodniaki zawsze wiążą się z usunięciem jajowodów?

Jeśli natomiast myśli Pani o zapłodnieniu pozaustorjowym, to przed podejściem do procedury jajowody należy usunąć, bo znacznie zwiększa to skuteczność.