Czy po usunięciu jajowodów będę mieć dalej okres?

Czy po usunięciu jajowodów przez wodniaki będę dalej mieć okres i jaki on będzie ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zabieg usunięcia jajowodów nie wpływa na to, czy będzie miała Pani okres. Miesiączka polega na złuszczaniu błony macicy i spowodowana jest przez hormony, które znajdują się w jajnikach, dlatego mimo braku jajowodów, dalej występuje.

Jeżeli chodzi o inne następstwa takiego zabiegu, to do najważniejszego z nich należy brak możliwości naturalnego zajścia w ciąże, jednak dalej jest możliwe zapłodnienie metodą in-vitro.

Przy laparoskopowej metodzie wycięcia jajowodów, musi Pani pamiętać o ewentualnych lekkich powikłaniach, do których mogą należeć różne krwawienia pooperacyjne czy przepuklina brzuszna.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który opisuje zabiegi laparoskopowe:

https://portal.abczdrowie.pl/operacje-laparoskopowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.