Wpływ antybiotyku na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Biorę już 4 blister tabletek, dzisiaj biorę ostatnią tabletkę. Jednakże dziś rano wstałam z zapaleniem dróg moczowych (wcześniej już mi się to zdarzyło) i z poprzedniego leczenia pozostał mi jeszcze antybiotyk. Czy mogę go zastosować i nie będzie to miało wpływu na skuteczność antykoncepcji? Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antybiotyki mogą osłabiać działanie antykoncepcyjne tabletek. Dla pewności warto zastosować dodatkową antykoncepcję (prezerwatywa) w ciągu 7-dniowej przerwy oraz przez 7 pierwszych dni stosowania nowego opakowania tabletek. Co do zapalenia dróg moczowych - u młodych kobiet zwykle ma związek ze stosunkami płciowymi, więc chyba warto przez jakieś kilka dni ich nie odbywać. Dam Pani taka małą wskazówkę: tuz po każdym stosunku dobrze jest oddać mocz (wypłukuje bakterie z cewki moczowej).

Pozdrawiam!