Wpływ odstawienia antykoncepcji na gospodarkę hormonalną organizmu

Witam serdecznie, Przez ok. dwa i pół roku przyjmowałam tabletki. Mój partner wyjechał na dłuższy czas, dlatego odstawiłam tabletki na ponad dwa miesiące. Teraz niespodziewanie wraca na cały miesiąc, po którym znowu będzie musiał wyjechać na długo. W związku z tym chciałabym spytać, czy gdybym po dwumiesięcznej przerwie brała teraz tabletki przez jeden cykl, a następnie znowu odstawiła na wiele miesięcy to bardzo zaszkodzę swojej gospodarce hormonalnej?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Jak najbardziej może Pani zastosować opisane postępowanie. Warto podkreślić, że nie zaszkodzi Pani w sposób istotny swojej "gospodarce hormonalnej" o ile będzie to postępowanie jednorazowe. Nie wskazane jest bowiem odstawianie i rozpoczynanie na nowo antykoncepcji hormonalnej co dwa-trzy miesiące. Jeśli zatem za 3-4 miesiące będzie Pani chciała ponownie zrobić to samo, sugeruję by zastanowiła się Pani nad inną metodą antykoncepcyjną.