Przerwa w antykoncepcji hormonalnej

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy 2 miesięczne przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest wskazana. Gdy 2 miesiące temu byłam u mojej Pani ginekolog, przy wystawianiu recept zaleciła mi odstawić na 2 miesiące moje tabletki (Y**********), uzasadniając to zalecenie, że musi sprawdzić jak mój organizm zareaguje na takie posunięcie. Tabletki biorę od roku, zastanawiam się również czy to możliwe, że przez odstawienie tabletek mój organizm ma mniejszą odporność, ponieważ właśnie mija 2 tydzień, kiedy nie biorę tabletek i przez cały ten czas jestem zaziębiona, gdzie bardzo rzadko choruje, a w ostatnim czasie nie działo się nic takiego, co mogłoby teoretycznie wywołać chorobę, poza tym ciągle jestem zmęczona i dość często miewam bóle głowy (wszystkie te objawy nie występowały w trakcie brania tabletek). Z góry dziękuje! Pozdrawiam Natalia.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Nie ma wskazań medycznych do odstawiania tabletek na dłuższy czas (np 2 miesiące). Tak brzmi teoria. Oczywiście każdy pacjent jest inny. Pani ginekolog niewątpliwie wie o Pani więcej niż ja i być może jakiś element tej wiedzy spowodował takie a nie inne postępowanie. Nie jestem w stanie zatem ustosunkować się do Pani pytania w inny sposób. Być może w Pani przypadku takie wskazania istnieją.
2. Tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na odporność organizmu.