Czy taka przerwa w braniu antykoncepcji jest konieczna?

Witam! Mój ginekolog powiedział mi, że biorąc antykoncepcję doustną warto raz na rok zrobić 2-3 miesięczną przerwę w braniu antykoncepcji. Czy to jest konieczne? W ulotce tabletek, których biorę nie ma nic o tym.

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli producent tabletek antykoncepcyjnych nie wskazał takiej konieczności w ulotce informacyjnej, to nie ma takiej potrzeby. Kiedyś lekarze sugerowali robienie przerwy od antykoncepcji hormonalnej raz w roku w celu pozwolenia organizmowi na regenerację, także pod względem hormonalnym. Obecnie nie ma już takich wskazań – tabletki można przyjmować cały rok, niektórzy lekarze przyznają nawet, że antykoncepcję hormonalną można stosować bez przerwy, pomijając tabletki placebo. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników – nie ma żadnych medycznych wskazań do rezygnowania z tabletek na kilka miesięcy w roku – tabletki nowej generacji z uwagi na mniejszą ilość hormonów, są zupełnie bezpieczne. Pod tym adresem znajdzie Pani więcej szczegółów na temat odstawienia tabletek oraz wyjaśnienie, czym niegdyś podyktowana była taka konieczność stosowania przerwy w zażywaniu tabletek hormonalnych: https://portal.abczdrowie.pl/przerwy-w-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.