Jak prawidłowo odstawić antykoncepcję?

Dzień dobry. Chciałabym odstawić tabletki antykoncepcyjne. Zostały mi one przepisane kilka lat temu, bez żadnych badań krwi itp. Jestem obecnie w trakcie przyjmowania pierwszej tabletki (placebo) z ostatniego tygodnia z paczki. Nie wiem, czy powinnam odstawiać je na własną rękę czy najpierw skontaktować się z ginekologiem. Nie zdążę już niestety w tym tygodniu umówić się na wizytę. Zatem pojawia mi się pytanie - czy powinnam odstawić tabletki już teraz, a na wizytę umówić się jak najszybciej dam radę, w kolejnym tygodniu, czy kupić kolejne opakowanie i brać tabletki przez kolejny miesiąc, a w tym czasie umówić się na wizytę? Nie chcę już „faszerować” się chemią, aczkolwiek jednocześnie chciałabym je odstawić z głową. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wszystko zależy od tego, w jakim celu przyjmowane były tabletki antykoncepcyjne. Jeśli jedynie w celach zapobiegania ciąży, to może je Pani odstawić samodzielnie, bez konsultacji z ginekologiem. Jeśli natomiast stosowała Pani doustną antykoncepcję hormonalną w celach terapeutycznych, to przed odstawieniem pigułek wskazana jest wizyta u ginekologa.

Tabletki antykoncepcyjne najlepiej odstawić po skończeniu pełnego opakowania. Proszę więc przyjąć wszystkie pigułki, a kolejnego opakowania już nie kupować. Takie postępowanie zmniejszy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z odstawieniem hormonów.

W naszym projekcie pojawiało się wiele pytań dotyczących odstawienia antykoncepcji hormonalnej. Oto kilka z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bezpieczne-odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bez-konsultacji-z-ginekologiem-moge-odstawic-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.