Czy bez konsultacji z ginekologiem mogę odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry, tabletki antykoncepcyjne biorę od marca. Ostatnie 3 miesiące były dla mnie bardzo męczące ze względu na samopoczucie. Myślę, że złe samopoczucie było wynikiem brania tych tabletek. Dlatego chciałabym wiedzieć, czy mogę ot tak po prostu, odstawić tabletki (po wzięciu ostatniej z ostatniego blistra)? Czy muszę wcześniej skonsultować się z ginekologiem? Boję się, że moje samopoczucie jeszcze bardziej się pogorszy, po zakończeniu brania tabletek. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Doustne środki hormonalne mogą być stosowane zarówno w celach antykoncepcji jak i w celach terapeutycznych.
Jeśli natomiast tabletki antykoncepcyjne były zalecone w celach terapeutycznych np w zaburzeniach hormonalnych lub leczeniu dolegliwości związanych z nieprawidłowym działaniem hormonów to odstawienie preparatu należy skonsultować z lekarzem, wówczas może być zalecony inny preparat, który być może nie będzie powodował działań niepożądanych.

W przypadku stosowania ich w celu osiągnięcia pewnej antykoncepcji decyzja o zakończeniu ich stosowania może być podjęta przez kobietę samodzielnie i dowolnie.

Warto pamiętać, że pierwsze cykle po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cechują się większą płodnością i w przypadku chęci zachowania antykoncepcji należy stosować inne metody antykoncepcyjne.

Redakcja abcZdrowie.pl