Kiedy można odstawić pigułki antykoncepcyjne?

Mam pytanie, od 2 lat biorę tabletki antykoncepcyjne N***, miesiąc temu zrobiłam przerwę, lekarz powiedział, że mogę. Teraz znów je biorę. Doszliśmy do wniosku z moim chłopakiem, że chcemy mieć dziecko. Czy mogę odstawić tabletki teraz znowu jak biorę je miesiąc czasu czy poczekać jeszcze z miesiąc lub dwa? Jak będzie lepiej?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki antykoncepcyjne może Pani odstawić w dowolnym momencie, choć zdecydowanie najlepszym postępowaniem będzie zrezygnowanie z tej formy antykoncepcji dopiero po zakończeniu blistra. Zmniejszy to bowiem ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych po odstawieniu preparatu.
Nie ma wytycznych na temat długości stosowania antykoncepcji hormonalnej przed podjęciem prób poczęcia. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez co najmniej 3 miesiące i następne odstawienie prowadzi do zwiększenia szans poczęcia w tym na ciążę wielopłodową w pierwszym miesiącu.

Pozdrawiam.