Kiedy po odstawieniu można wrócić do tabletek antykoncepcyjnych?

Jestem w trakcie kończenia 4. op. tab. antykoncepcyjnych i zastanawiam się nad ich odstawieniem. Myślę o przerwie np. 3-4 miesięcznej. Czy jest to wskazane? I czy jak się zdecyduję odstawić tabletki po zakończeniu tego opakowania to czy np. po 3 miesiącach z pierwszym dniem miesiączki mogę wrócić do tabletek? Jak wtedy jest z układem hormonalnym? Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zostać zakończone w dowolnym momencie jeśli zostało zlecone tylko w celu antykoncepcji. Antykoncepcję najlepiej zakończyć po zużyciu całego opakowania, owulacja powinna powrócić w ciągu 6 miesięcy chociaż najczęściej wraca wcześniej. Podczas rozpoczynania antykoncepcji najlepiej przyjąć pierwszą tabletkę pierwszego dnia miesiączki, wówczas ochrona antykoncepcyjna będzie obecna od początku stosowania.
Decyzja o zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej należy do kobiety, w warunkach prawidłowych układu hormonalnego nie powinno to wywołać żadnych negatywnych skutków.

Redakcja abcZdrowie.pl