Wpływ wieloletniej masturbacji na pracę narządów rozrodczych

1. Czy wieloletnia masturbacja może powodować jakieś choroby? 2. Czy może ona zakłócać/zmieniać pracę narządów rozrodczych? 3. Czy może być przyczyną powstania endometriozy? 4. Czy może powodować bezpłodność bądź być tego czynnikiem? 5. Czy może przyczyniać się do innych schorzeń lub chorób, które uniemożliwiają zajście w ciążę? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż bardzo się denerwuję o moja przyszłość i zdrowie.

Proszę się nie obawiać. Nie ma żadnych naukowych dowodów by masturbacja wpływała negatywnie na zdrowie. Masturbacja jest naturalnym zachowaniem występującym we wszystkich etapach życia człowieka. Do masturbacji przyznaje się 92% mężczyzn i 67% kobiet (a reszta kłamie - jak usłyszałam od profesora na wykładach). "Strach" przed masturbacją spowodowany jest zapewne kwestiami kulturowymi i religijnymi (słyszymy od wczesnego dzieciństwa, że to nieładne, że grzeszne), jednak powtarzam, nauka wskazuje, że masturbacja to zachowanie normalne, nie mające żadnych negatywnych następstw dla zdrowia, a wręcz odwrotnie - może u kobiet działać ochronnie przed zakażeniami szyjki macicy.

Dzień dobry!

1. Tak, infekcje lub urazy pochwy, jeśli masturbacja była z użyciem brudnych lub niebezpiecznych przedmiotów (ostrych, szpiczastych, kanciastych, łamliwych, kruszących się itp) lub z elementami samookaleczania. W przeważającej większości przypadków - nie.
2. Nie.
3. Nie.
4. Nie. Istnieje jednak tzw. bezpłodność idiopatyczna, która nie ma żadnej jednoznacznej przyczyny natury medycznej, a może mieć charakter emocjonalny, problemów natury psychicznej, np. nerwicy, stanów lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych itp. Również nadmierna kompulsywna masturbacja może być objawem tych trudności. Są to jednak przypadki rzadkie. Generalnie masturbacja nie wpływu na płodność.
Proszę być spokojną. Masturbacja (również codzienna) jest naturalna, prawidłowa i nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie.

Pozdrawiam!

Powyższa odpowiedź mgr Justyny Piątkowskiej jest pełną odpowiedzią na zapytanie internetowe i nie mam nic do dodania.
Pozdrawiam Noworocznie. JW