Wpływ żelu Acnatac na rozwój ciąży

Witam. Przez ponad 2 miesiące stosowałam żel powierzchniowo na skórę twarzy Acnatac, który zawiera klindamycynę i tretynoinę. Nie zostałam uprzedzona przez dermatologa o szkodliwych działaniach tego leku. Mam nieregularne miesiączki, teraz też opóźnienie wynosi już kilka, dłużej niż zwykle. Wykonałam testy ciążowe, wszystkie negatywne. Jaki wpływ ten lek może mieć na rozwój dziecka? Lek odstawiłam, ale dopiero w 1 dniu spóźnienia miesiączki. Czy mogę coś teraz zrobić żeby zniwelować skutki?

Renata GrzechociĹska

Lek jest teratogenny, czyli zwiększa możliwość powstania wad wrodzonych u płodu. Przed planowaną ciążą należy odstawić lek i odczekać miesiąc lub stosować antykoncepcję na miesiąc przed i w trakcie zastosowania leku stosować antykoncepcję.