Acnatac a trądzik

Dzień dobry. Od dłuższego już czasu mam spore problemy z trądzikiem. Lekarz dermatolog przepisał mi maść Acnatac i zalecił stosowanie jej punktowo na zmiany. Chciałbym się jednak dowiedzieć czy można ją stosować na calą twarz, ponieważ co pewien czas powstają mi nowe wypryski. Czy posmarowanie twarzy nie zapobiegłoby powstawaniu ciągle nowych wyprysków. Jest to bardzo męczące, bo co wyleczę jedne to pojawiają się drugie i tak non stop, w kółko. Chciałbym się również dowiedzieć, czy tretinoina nakładana na skórę, przenika również do innych organów i czy Acnatac może wykazywać jakieś skutki uboczne na przykład na stawy czy potencję. Czy mogę poznań opinie dotyczące Acnatacu? Czy Acnatac dostanę bez recepty? Czy Acnatac ma natychmiastowe działanie czy trzeba odczekać jakiś czas- jaki? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Jak najbardziej preparat mozna stosowac na cala twarz. Lek stosowany miejscowo nie wplywa na stawy i potencje. Moze natomiast w poczatkowym okresie stosowania spowodowac podraznienie skory, objawiajace sie zaczerwienieniem i zluszczaniem.

Magdalena Mroczek

Trądzik jest to choroba, która często występuje u ludzi młodych i spowodowana jest wpływem hormonów na wygląd cery. Do objawów trądziku młodzieńczego, zwanego inaczej trądzikiem pospolitym (acne vulgaris) należą pęcherzyki, grudki i zaskórniki. Spowodowane są one nadmierną produkcją łoju i zaczopowaniem gruczołów łojowych. Zrogowaciały naskórek zamyka przewód wyprowadzający gruczołu, co prowadzi do powstania tzw. zaskórnika. Z powodu działania niektórych bakterii, które normalnie także znajdują się na skórze, ale rozwijają się pod wpływem nadmiernej produkcji łoju i zaczopowania wyjścia gruczołu, dochodzi do powstania stanu zapalnego. Choroba spowodowana jest nadmierną stymulacją androgenową, w wyniku której dochodzi do łojotoku. W trądziku duże znaczenie ma genetyka, szacuje się, że aż 80 proc. form występuje rodzinnie. Chociaż trądzik najczęściej występuje u ludzi młodych, w okresie dojrzewania, może też występować u ludzi starszych.
W kolejnych stadiach choroby mogą wystąpić sino czerwone grudki, które potem pozostawiają blizny.
Leczenie trądziku jest bardzo ważne, aby potem nie doszło do powstania szpecących blizn. Dobrą wiadomością, że u wielu osób problem zanika sam po ukończeniu 20 roku życia. W leczeniu stosuje się żele i maści antybakteryjne. Część z nich zawiera w składzie wit A. Trzeba jednak stosować te preparaty ostrożnie, zwiększają one wrażliwość skóry na światło oraz mogą mieć działanie podrażniające skórę. Skuteczne są także maści z cynkiem. Jeśli doszło do powstania stanu zapalnego rozpoczyna się leczenie erytromycyną lub klindamycyną. W ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy. Trzeba jednak wtedy kontrolować parametry wątrobowe i trzustkowe.

Acnac zawiera w składzie klindamycynę i tretynoinę. Klindamycyna to antybiotyk, działa bakteriobójczo. Tretynoina (kwas all-trans retinowy) jest metabolitem retinolu (wit. A). Działa poprzez udrażnianie ujść gruczołów łojowych, hamuje tworzenie się ognisk zapalnych i zaskórników. Preparat powinno się stosować na całą twarz. Preparat może wywołać miejscowe reakcje skórne takie jak zaczerwienienie. Nie wpływa na potencję. Może wpływać na wątrobę, krzepnięcie czy poziom cholesterolu.

Tak można stosować na cała twarz, proszę również pamiętać o intensywnym nawilżaniu skóry aby nie była przesuszona i podrażniona przez maść, można pomyśleć również o serii peelingów medycznych są bardzo skuteczne przy leczeniu trądziku oraz blizn potrądzikowych.