Stosowanie preparatu Damelium a trądzik

Dzien Dobry, borykam sie z problemem trądziku, dermatolog przepisal mi DAMELIUM bralem go 2 razy dziennie, raz dziennie, co drugi dzien, obecnie stosuje go co 4 dzien, bo zauwazylem ze gdy go odstawie calkowicie trądzik wraca, u lekarza już nie byłem od prawie pół roku na ostatniej wizycie wlasnie powiedzial że mozna troszke dluzej brac ci kilka dni, ale pytanie ile? czy nie zaszkodzi to organizmowi? Czy sotosowanie co 4 dzień jest ok? pytanie czemu trądzik wraca? zaczalem kuracje w maju zeszlego roku. i do tej pory tak jak mowie coraz rzadziej ale go stosuje i rzadziej niz co 4 dzien sie juz nie da.

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

Magdalena Mroczek

Trądzik jest to choroba, która często występuje u ludzi młodych i spowodowana jest wpływem hormonów na wygląd cery. Do objawów trądziku młodzieńczego, zwanego inaczej trądzikiem pospolitym (acne vulgaris) należą pęcherzyki, grudki i zaskórniki. Spowodowane są one nadmierną produkcją łoju i zaczopowaniem gruczołów łojowych. Zrogowaciały naskórek zamyka przewód wyprowadzający gruczołu, co prowadzi do powstania tzw. zaskórnika. Z powodu działania niektórych bakterii, które normalnie także znajdują się na skórze, ale rozwijają się pod wpływem nadmiernej produkcji łoju i zaczopowania wyjścia gruczołu, dochodzi do powstania stanu zapalnego. Choroba spowodowana jest nadmierną stymulacją androgenową, w wyniku której dochodzi do łojotoku. W trądziku duże znaczenie ma genetyka, szacuje się, że aż 80 proc. form występuje rodzinnie. Chociaż trądzik najczęściej występuje u ludzi młodych, w okresie dojrzewania, może też występować u ludzi starszych.
W kolejnych stadiach choroby mogą wystąpić sino czerwone grudki, które potem pozostawiają blizny.
Leczenie trądziku jest bardzo ważne, aby potem nie doszło do powstania szpecących blizn. Dobrą wiadomością, że u wielu osób problem zanika sam po ukończeniu 20 roku życia. W leczeniu stosuje się żele i maści antybakteryjne. Część z nich zawiera w składzie wit A. Trzeba jednak stosować te preparaty ostrożnie, zwiększają one wrażliwość skóry na światło oraz mogą mieć działanie podrażniające skórę. Skuteczne są także maści z cynkiem. Jeśli doszło do powstania stanu zapalnego rozpoczyna się leczenie erytromycyną lub klindamycyną. W ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy. Trzeba jednak wtedy kontrolować parametry wątrobowe i trzustkowe.

Damelium jest to lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego, którego substancją czynną jest limecylina. Ma ona silne działanie przeciwzapalne. Lek stosuje się doustnie w dawce 300 mg na dobę przez 8–12 tygodni. Czas leczenia nie powinien przekroczyć 6 miesięcy. Lek powinno się stosować codziennie. Leku nie należy przyjmować tak długo, jak w Pana przypadku. Proszę skonsultować się z dermatologiem.

Duża szansa, że trądzik po okresie dojrzewania sam przejdzie. Należy dbać o prawidłową higienę skóry i używać do jej pielęgnacji preparatów przeznaczonych do cery trądzikowej. Warto znaleźć dobrego dermatologa, który poprowadzi leczenie.