Wrażliwość dziąsła po leczeniu zęba

Mam problem z parę razy leczoną górną lewą siódemką - w końcu ją uśmiercono (acz wg dentystów nie było wskazań ku temu). Minęło 1,5 roku i mogę nim gryźć, ale całe dziąsło "za nim" reaguje na ciepło, jak leżę, a gdy go nitkuję czasami nitka nieładnie pachnie potem. Od pewnego czasu miewam gorączkę i bóle głowy - może to jest ze sobą powiązane? Internista wyśmiał ten pomysł, dentyści też niechętni. Może to jakiś ropień na przykład ponad zasięgiem pantomogramu? Czy cefalometria może coś wyjaśnić?
ponad rok temu

Witam,
Czy ząb został prawidłowo przeleczony przewodowo?Czy jedynie " uśmiercony"?
Czy było wykonywane zdjęcie przylegające tej okolicy?
Objawy wskazują na proces zapalny miazgi zęba.Reakcja na ciepło jest wynikiem zapalenia żywej miazgi.Zalecam ponowną konsultację wraz z kontrolą rtg.

Najlepiej wykonać zdjęcie okołowierzchołkowe. Można na nim ocenić, czy nie ma za zębem głębokiej kieszonki dziąsłowej, do której mogą dostawać się i następnie rozkładać resztki jedzenia (stąd ten zapach). Ropień zwykle daje bardziej gwałtowne objawy. Co do gorączki, radzę wykonać badanie krwi - morfologię z rozmazem, CRP, poziom immunoglobulin - IgG, IgA, IgE, IgM. Górna siódemka może fałszywie dawać objawy bólowe - zwykle winowajcą jest objęta stanem zapalnym zatoka szczękowa.
Pozdrawiam

"Wg dentystów nie było wskazań" czyli kto tą siódemkę "uśmiercił"? Nitkować zęby należy codziennie a nie "czasami", bo to właśnie może być przyczyną brzydkiego zapachu.Każdy ropień zębopochodny będzie widoczny w pantomogramie..
Cefalometria służy zupełnie innym celom.

Cefalometria służy do dokonania pomiarów i prognozy wzrostu dla ortodontów , wobec tego nie ma sensu wykonywania takiego badania.
Prawdopodobnie mamy do czynienia z nieszczelnym wypełnieniem , jego nawisem bądź nie odtworzonym punktem stycznym , zacząłbym od wymiany wypełnienia.
Aczkolwiek bez RTG to tylko gdybanie

Niezbędna jest dokładna diagnostyka RTG, można wykonać tomografię komputerową stomatologiczną. Problem z dziąsłem może być spowodowany zębem źle leczonym kanałowo. Jeżeli jest stan zapalny w kości może on się przenosić na dziąsło dając opisane dolegliwości.