Wrodzona wada serca: zastawkowe zwężenie aorty

Witam:) mam 23 lata i wrodzoną wadę serca zastawkowe zwężenie aorty.kiedyś bedę musiała przejść operacje wymiany zastawki bardzo się boję. Czy często wykonuje się zabieg wymiany zastawki aortalnej z małego cięcia bez konieczności rozcinania całego mostka?Napotkałam się na artykuł ze operacje z małego ciecia można wykonywać u pacjentów z izolowaną wadą zastawki aortalnej.jestem ciekawa czy w moim przypadku moglabym miec taka operacje.jak wyglada rehabilitacja po takim zabiegu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, możliwość wykonania operacji małoinwazyjnej zależy od konkretnego ośrodka, kwalifikacja do zabiegu zależy również od stanu zdrowia konkretnej osoby - w Pani przypadku, jeżeli operacja będzie wykonywana planowo i nie przechodziła Pani wcześniej operacji na otwartym sercu najprawdopodobniej istnieje taka możliwość.
Rehabilitacja po zabiegu małoinwazyjnym jest krótsza, pacjenci wracają do pełnej sprawności w ciągu kilku tygodni.