Wskazania do badania poziomu witaminy B12 i stosowanie Metformax

Witam. Od roku biorę Metformax 500, teraz endokrynolog zmieniła mi dawke na 1000 (insulinooporność). Czy powinnam sprawdzić poziom wit. B12 ? Jestem wegetarianką od 7 lat. Jakie są w ogóle objawy niedoboru? Z góry dzięki za odpowiedź.

Dzień dobry,

Metformina może prowadzić do zmniejszenie stężenia wt B12 w organizmie, ale dotyczy to zwykle większych dawek , branych przez dłuższy okres czasu. jednym z objawów może być anemia lub podwyższony parametr MCV w morfologii krwi, ew. objawy neurologiczne, ale to przy większych niedoborach. Z uwagi,że jest Pani wegetarianką, warto oznaczyć wit B12 i w razie potrzeby zastosować odpowiednią suplementację.

Pozdrawiam serdecznie.