Wspólne spanie dziecka z rodzicami a wpływ na jego rozwój

Moja 3 letnia córeczka śpi razem ze mną i moim męzem, czy może mieć to jakiś negatywny wpłwy na jej rozwój? Póki co trudno jest nam ją nauczyć spać we własnym łóżeczku.

Witam!

Maluchy mają w zwyczaju wędrować nocami do rodziców, a rodzice mają w zwyczaju ich do siebie przygarniać. Trzy lata to jednak wiek, w którym nauka samodzielności, w tym samodzielnego spania jest bardzo ważnym elementem rozwoju.

Oduczanie dziecka wspólnego spania z rodzicami z roku na rok bywa coraz trudniejsze. Wspólne spanie często przeobraża się w codzienny nawyk, który wszystkim stronom jest ciężko zmienić.

W nauce samodzielnego spania w pierwszej kolejności ważna jest odpowiedź na pytania: Czy córeczka zawsze spała z Państwem? Czy zasypia sama i przebudza się podczas Waszej nieobecności? Na czym polega właściwie trudność nauki spania we własnym łóżeczku? Na nocnych wędrówkach czy odmowie położenia się w swoim łóżeczku? Jak córeczka radzi sobie z emocjami? Czy problem ten pojawia się także wtedy, gdy dziewczynka przebywa w innym miejscu lub Państwo jesteście poza domem rodzinnym?

Jak widać po pytaniach powodów trudności w nauce samodzielnego spania może być wiele i zawsze warto zastanowić się co tę naukę może utrudniać.

Dla dzieci w wieku 3 lat cenny jest uregulowany rytm dnia, mniej więcej stałe pory zasypiania poprzedzone w miarę stałymi rytuałami. Warto zadbać o elementy, które pozwolą córeczce poczuć się komfortowo w swoim łóżeczku (typu maskotka pomagająca zasnąć, element garderoby rodzica, który można mieć blisko siebie itp.).

Ze strony rodziców ważna natomiast jest konsekwencja. Często nauka samodzielnego spania zaczyna się od trwania na krześle przy łóżeczku dziecka zanim nie zaśnie lub upartego odprowadzania wędrującego w nocy malucha. Wymaga to cierpliwości, a nierzadko i przełamania swojej niechęci. Każdy z nas w końcu potrzebuje snu.

Jeżeli mimo tych prób nauka samodzielnego spania okaże się trudna warto zwrócić się do psychologa dziecięcego po poradę i wsparcie. Pozdrawiam

Witam serdecznie. Jest wiele koncepcji wychowawczych i zapewne co pedagog to inne podejście. Ja jestem zwolennikiem nauczania dziecka samodzielności. Powinniście Państwo uczyć córeczkę spać we własnym łóżku - zwłaszcza, że już ma 3 lata.

Oczywiście zdarzają się momenty w których dziecko powinno przytulić się do mamy i taty - jak w przypadku sennego koszmaru.

Moją propozycją jest próba nauczenia dziecka spania w swoim łóżku. Pozdrawiam serdecznie.