Czy spanie wnuków w łóżku razem z dziadkami może wpływać na ich rozwój?

Czy spanie wnuków w łóżku z dziadkami jest zdrowe? Czy ma to jakiś wpływ na rozwój dziecka? Czy może mu to zaszkodzić? Nadmienie, że starszy wnuk spi sam. Młodszego od maleńkości jak tylko jest okazja (odwiedziny, wakacje) dziadkowie kłada w sypialni u siebie. W domu ma swoje łóżko. Dziecko ma 3,5 l i obawiam się, że teraz bedą problemy z samodzielnym spaniem. Wracam jednak do pytania, czy takie spanie z dziadkami jest zdrowe/higieniczne i jaki może miec negatywny skutek dla dziecka. Dziękuję.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nie demonizowałabym sytuacji, w której dziadkowie śpią z 3,5-letnim wnukiem, ale też nie zachęcałabym do takiej praktyki. Wierzę, że dziadkowie chcą dla niego jak najlepiej i takie spanie nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwój psychiczny dziecka. Być może kładą go do swojego łóżka, bo nie ma po prostu żadnego innego wygodniejszego miejsca dla dziecka do spania. Problem jednak jest chociażby taki, o jakim Pani wspominała – maluch po powrocie do domu od dziadków może przejawiać problemy z samodzielnym spaniem w swoim własnym łóżku. Nie widzę też powodu, dla którego dziadkowie mieliby spać z młodszym wnukiem, skoro maluch w domu rodzinnym śpi już sam i jest przyzwyczajony do samodzielnego spania. Lepiej nie zmieniać już jego przyzwyczajeń. Abstrahuję już od tego, że spanie w trójkę w jednym łóżku (babcia, dziadek, wnuczek) jest też najzwyczajniej w świecie niewygodne. Powody, dla których uczymy dziecko spać samodzielnie we własnym łóżku, a nie w łóżku rodziców, są identyczne w odniesieniu do dziadków. Jeżeli jest możliwość, by wnuki spały oddzielnie, to lepiej, by nie spały z babcią i dziadkiem. Według mnie, już lepiej, gdyby podczas pobytu u dziadków młodsze dziecko spało razem ze starszym bratem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Higieniczne raczej nie jest ze zrozumiałych względów. Wychowawcze też niekoniecznie, bo dziecko nie jest uczone samodzielnego zasypiania i może wzbudzić u malucha przekonanie, że tak jest np, bezpieczniej. Wek dziecka jest już wystarczający żeby uczyło się zasypiania w swoim miejscu, co jak wnioskuję dzieje się w domu rodzinnym. Na dłuższą metę kładzenie dziecka w łóżku dziadków cofa i podaje w wątpliwość nawyki wdrożone przez rodziców. Trzeba też jednak zapytać dziadków o powód takiego zachowana (czy wynika z potrzeby rozpieszczania wnuka czy lęku o niego?) i poprosić o zastosowanie się do wyraźnej woli rodziców dziecka. A.R.