Objawy DDA

Witam wszystkich! Dwaj moi dziadkowie byli alkoholikami.A więc moi rodzice oboje są DDA, a ja jestem wnukiem alkoholików. Czy mogło to spowodować trudności w mojej codzienności na taką skalę jak gdyby to moi rodzice byli uzależnieni? Dodam, że dziadkowie potrafili zrobić niezły młyn w swoich domach. U rodziców, cioci i wujka który nie umie sobie ułożyć życia wyraźnie widzę objawy DDA. Jako mały chłopiec zdarzało mi się widywać ojca pod wpływem, nieraz pił z dziadkiem ale nigdy nie był agresywny.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam serdecznie,
Napisałeś, że Twoi rodzice pochodzą z rodzin z problemem alkoholowym i to spowodowało, że nie potrafią sami ułożyć sobie życia. Możliwe więc, że problemy, które wynieśli ze swoich domów spowodowały, że nie potrafili stworzyć odpowiednich warunków dla swoich dzieci. Oprócz syndromu DDA istnieje syndrom Dorosłego Dziecka z Rodziny Dysfunkcyjnej (DDD). Jest on podobny do DDA i charakteryzuje się silnym lękiem, niskim poczuciem własnej wartości, poczuciem samotności i odrzucenia, problemami ze stworzeniem udanego związku oraz stałym poszukiwaniem akceptacji. Warto, abyś skonsultował się z psychologiem, który dojdzie do tego, skąd wzięły się Twoje problemy i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.
Pozdrawiam

Absolwentka psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
0

To Ty powinieneś wiedzieć czy masz problemy emocjonalne obecnie - jeśli jakieś masz, to mogą wynikać z problemów alkoholowych w rodzinie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty