Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kładź się spać wcześniej, a unikniesz depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak godzina snu może wpłynąć na jej rozwój.

Witam Panią. Najprościej byłoby zapytać o to osobę wypisującą orzeczenie o niezdolności do pracy. Przysługuje Pani prawo, żeby wszystko co jest niejasno sformułowane zostało wyjaśnione. W innym przypadku pojawi się u Pani napięcie i nieprzyjemne uczucia. Nie znam zaburzenia osobowości z takim skrótem. Znam natomiast syndrom DDA. Dotyczy on osób, które miały bądź nadal mają rodzica z problemem alkoholowym. Pełna nazwa brzmi Dorosłe Dziecko Alkoholika. Określenie syndrom sugeruje źródło w sytuacji zewnętrznej (coś co się nabywa w wyniku przebywania w określonej sytuacji). Różne badania potwierdzają, że nawet po latach ci co doświadczyli w dzieciństwie problemu alkoholowego u jednego bądź obojga rodziców ponoszą konsekwencje w różnych obszarach swojego życia. Dobra wiadomość jest taka, że są bardzo skuteczne programy terapeutyczne w kierunku zredukowania tychże konsekwencji. Jednak proszę się upewnić u osoby wystawiającej orzeczenie czy o ten syndrom chodzi czy o coś innego. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Specjalista psycholog kliniczny, specjalista terapii traumy.
0

Witam,
myślę, że doszło tu do niepotrzebnego uproszczenia, który zaniepokoił pani. DDA to skrót od Dorosłe Dzieci Alkoholików, nie jest to zaburzenie osobowości i formalna diagnoza medyczna jednak czasem jest pomocna. Pokazuje, że dorastanie z osobą z uzależnioną może prowadzić do długotrwałych konsekwencji emocjonalnych, które utrzymują się także w dorosłości. Może mieć także związek np. z depresją. Zarówno z depresją, jak i DDA warto udać się na psychoterapię. W przypadku DDA szczególnie pomocne są spotkania grupowe często organizowane w ośrodkach/poradniach zdrowia psychicznego czy w poradniach leczenia uzależnień.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki

0

Dzień dobry, nie wiem kto, jaka instytucja wystawiła orzeczenie. W klasyfikacji ICD-10 ani DSM-IV nie ma zaburzenia osobowości DDA. Syndrom DDA - oznacza skrót Dorosłe Dziecko Alkoholika. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy