Syndrom DDA, depresja czy nerwica?

Witam, jestem 32 letnią mężatką. Mam problem sama ze sobą tzn ciaglę płacze i nie radze sobie w życiu codziennym, ciągle kłócę się z mężem i brakuje mi cierpliwości na wszystko. Jestem pod opieką neurologa bo ciągle mam bóle głowy, drżenie rąk i silne duszności w klatce piersiowej. Byłam też u psychiatry, który stwierdził syndrom DDA...zlecił terapię ale nie poszłam bo się bałam. Nie chce brac ciągle leków...ale czy te bóle to nerwica czy depresja???
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam serdecznie,
Bóle somatyczne mogą występować zarówno przy nerwicy jak i przy depresji. Dlatego moim zdaniem powinna Pani po raz kolejny skonsultować się z psychiatrą. Poza tym, tak jak radził Pani lekarz, warto rozpocząć terapię. Wiem, że boi się Pani, czuje obawy przed wspominaniem przeszłości, jednak terapia pozwoli Pani się z nią rozliczyć raz na zawsze.
Pozdrawiam

Absolwentka psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
0

Witam Panią, lekarz psychiatra z pewnością nie bez powodu stwierdził, że jest Pani Dorosłym Dzieckiem z Rodziny Alkoholowej (DDA). Wychowywanie się w takiej rodzinie generuje szereg problemów natury psychologicznej: osoba taka ma kłopoty w relacji ze sobą, z innymi ludźmi, jest labilna emocjonalnie, ma objawy somatyczne. Można brać leki ale pomogą one jedynie doraźnie, a problem tkwiący w Pani przeszłości pozostanie nadal nierozwiązany.
Zachęcam Panią gorąco, aby dała sobie Pani pomóc. Ma Pani różne możliwości: terapię indywidualną lub grupową w ośrodkach państwowych (m.in. w placówkach leczenia uzależnień od alkoholu, poradniach zdrowia psychicznego) oraz w prywatnych miejscach. Terapia pomaga uporać się z "demonami przeszłości" ale także daje wskazówki jak sobie radzić w obecnym życiu. Jest Pani młodą osobą, szkoda czasu na skazywanie się na cierpienie - a objawy które Pani podaje są cierpieniem.

Agnieszka Szafrańska-Romanów pracuje w Warszawie jako pedagog, psycholog i psychoterapeuta. Swoim pacjentom oferuje realną pomoc w zakresie utrzymania oraz przywrócenia równowagi zdrowia psychicznego. Z jej usług można obecnie skorzystać podczas wizyty w Centrum probalans, a także w Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty