Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżku?

Witam serdecznie! Jestem mamą 10 miesięcznego synka. Śpię z nim razem w dużym łóżku. Powoli już mam tego dość, bo synek raczkuje podczas mojego snu i coraz więcej się rusza. Karmię jeszcze piersią. Chciałabym go przenieść do swojego łóżeczka. Nie wiem za bardzo jak to zrobić czyli jak go uspokoić?Co miesiąc lub 2 podróżuję i obawiam się, że jeśli w podróży spałby znowu ze mną, to cały wysiłek szedł by na marne... Może lepiej też w podróży mieć łóżeczko? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Ewelina

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Przede wszystkim nic na siłę. Zacząć od opowiadania i pokazywania bajek i obrszków jak dzieci słodko śpią w swoich łóżeczkach bez mamy. Spanie osobno ma być przyjemnością i nie kojarzyć się z karą. Wypracować rytuał zasypiania: kąpiel, karmienie już przy łóżeczku, ulubiona przytulanka czeka, bajka na dobranoc, chwila zabawy ale takiej wyciszającej, kołysanka, utulenie i spokojnie czekać aż dziecko zaśnie. Wycofywać sie z pokoju. Przyzwyczajać. Nagradzać za przespaną noc, chwalić. Konsekwentnie. Dobry pomysł z zabieraniem łóżeczka jeśli to tylko nie problem w podróży.