Współżycie po zabiegu skrócenia szyjki macicy

Witam serdecznie! Mam 35 lat i trójkę dzieci. W marcu 2012 roku poddana zostałam zabiegowi konizacji - skróceniu szyjki macicy. Wynik okazał się gorszy z CIN II na CIN III a dysplazja dochodziła do linii cięcia chirurgicznego. Zgłosiłam się do szpitala onkologicznego. Tam po badaniu lekarze zgodnie stwierdzili, że powinnam się podać zabiegowi usunięcia macicy, ponieważ szyjka jest zbyt krótka około 2 cm i nie ma z czego "docinać". Zostało ustalone, że jednak dotną szyjkę i pojechałam na umówiony termin. Tam jednak wszyscy przekonywali mnie, że najlepszym wyjściem i przede wszystkim bezpiecznym będzie usunięcie macicy. Przemyślałam za i przeciw i podjęłam decyzję: usuwam. Po zabiegu okazało się, że zostały mi również usunięte obydwa jajowody. Na jednym jajowodzie był mały wodniak, który się "owinął" dookoła jajowodem i wyglądał jak torbiel. Dodam, że mam tylko jeden jajnik, ponieważ 12 lat wcześniej został mi usunięty jajnik poprzez guza. Bardzo proszę o dokładne opisanie jak teraz będę funkcjonować. Lekarze zgodnie stwierdzili, że nic nie powinno się zmienić. W internecie można znaleźć wiele strasznych opinii na ten temat. Czy potrzebuję jakąś terapię hormonalną z tym jednym jajnikiem? Czy będę miała problem z suchością pochwy i problemy z seksem i ochotą na niego? Czy mogę przejść menopauzę i co to może dokładnie dla mnie znaczyć? Dodam, że jestem osobą bardzo aktywną fizycznie, więc dodatkowo jestem przerażona wypadaniem pochwy i nietrzymaniem moczu. Kiedy mogę zacząć biegać i uprawiać seks? Jestem po prostu przerażona całą tą sytuacją. Dodam, że jestem 31 dni po operacji.

Witam serdecznie! Przebyta przez Panią operacja nie musi wpływać na jakość Pani życia. Niewątpliwie w internecie można znaleźć wiele informacji na temat samego zabiegu jak i przeżyć pacjentek. Zdecydowana większość tych ostatnich niesie za sobą negatywny przekaz. Wynika to z faktu, że pacjentki poszukują informacji na temat swoich dolegliwości i ewentualnej pomocy. Z Pani opisu wynika, iż przeprowadzona została histerektomia częściowa, tj. pozostawiono jajnik, który nadal pełni funkcję hormonalną. Hormonalna terapia zastępcza wymagana jest wyłącznie po usunięciu macicy z przydatkami. Jeżeli pozostawiony jajnik będzie pełnił swoją funkcję, nie będzie potrzebna terapia suplementacyjna, a opisywane dolegliwości nie powinny Pani doskwierać (są one bowiem efektem obniżenia poziomu estrogenów). Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jednym z możliwych powikłań, którego wystąpienie w dużej mierze zależy od przeprowadzonego zabiegu. Nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na pytanie, czy Panią również dotknie ten problem. Po operacji oczywiście można współżyć. Należy jednak pamiętać, że okres rekonwalescencji trwa około 6 tygodni. Pierwsze próby zbliżenia mogą mieć miejsce dopiero po 3 tygodniach, o ile wszystko goi się prawidłowo. Pozdrawiam