Wymiary komory serca w skurczu i rozkurczu

Witam! Ostatnio robiłem echo serca. W rozkurczu lewa komora wynosiła 5,4mm, a w skurczu 3,2 mm. Lekarz kardiolog, który przeprowadzał mi te badanie powiedział, że wszystko jest ok, na opisie mam że wszystko jest prawidłowe, tylko mam strunę w lewej komorze. Moje pytanie dotyczy tego czy ta struna to jakaś wada czy nie? I czy rozkurcz komory lewej nie jest trochę za duży? Dodam, że jestem mężczyzną, mam 20 lat i przez 10 lat trenowałem piłkę nożną, a teraz od 5 lat przerzuciłem się na siłownię. Dodam, że ważę 94 kg, przy wzroście 187cm. Proszę o odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam

Witam! Wymiary lewej komory zarówno w skurczu, jak i rozkurczu są prawidłowe. Aczkolwiek długoletnie uprawianie sportu, zwłaszcza sportu "siłowego" jak np. trening na siłowni, często wiąże się z przerostem mięśnia sercowego. Struny ścięgniste są elementem układu zastawkowego, zatem stanowią fizjologiczny element budowy serca jako narządu. Problem może wystąpić w przypadku ich wydłużenia (wrodzonego lub nabytego) lub zerwania - w tym ostatnim przypadku objawy są ostre. Nie mogę więc odnieść się rzeczowo do Pana pytania nie znając dokładnego opisu badania. Pozdrawiam